Wystawa „Kobiety w KL Auschwitz”

Data publikacji 06.05.2021

Mimo trwającej pandemii i związanych z nią wielu ograniczeń Szkoła Policji w Katowicach nie rezygnuje z aktywności w obszarze kultury powiązanej z Miejscami Pamięci.

Chociaż tradycyjne wyjazdy do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau są w tej chwili niemożliwe, dzięki wieloletniej współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu udało się wypożyczyć jedną z wykonanych przez nie wystaw objazdowych pt. „Kobiety w KL Auschwitz”. Oficjalne otwarcie wystawy przez Komendanta Szkoły Policji w Katowicach insp. Jarosława Gałuszkę nastąpiło w dniu 29 kwietnia b.r.

Jest to kolejna z wystaw objazdowych oferowanych przez Muzeum, którą mamy możliwość zaprezentować funkcjonariuszom, pracownikom i słuchaczom Szkoły. W latach poprzednich uczestniczyliśmy także w organizowanym przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holocauście cyklu seminariów: „Auschwitz – Historia – Edukacja Obywatelska”. Wystawa „Kobiety w KL Auschwitz” poświęcona jest pamięci kobiet z całej okupowanej Europy, więzionych i mordowanych w obozie od marca 1942 do stycznia 1945 roku, ze szczególnym uwzględnieniem Żydówek, stanowiących 2/3 ofiar obozu, Polek oraz kobiet romskich.  26 plansz przedstawia początki obozu kobiecego w Auschwitz, jego organizację i zarząd, selekcję transportów przywożonych do Auschwitz, masową zagładę w komorach gazowych, terror  skierowanych do wyniszczającej pracy w nieludzkich warunkach bytowych oraz przejawy oporu i walki o życie, którą kobiety w obozie toczyły każdego dnia.