Pamięć i hołd śląskiemu bohaterowi

Data publikacji 12.08.2021

Z okazji przypadającej w dniu 12 sierpnia 2021 r. 133 rocznicy urodzin Zastępcy Głównego Komendanta Policji Województwa Śląskiego podinsp. Augustyna Bańczyka, insp. Jarosław Gałuszka – komendant Szkoły Policji w Katowicach wspólnie z Panem Czesławem Sobierajskim - doradcą Wojewody Śląskiego, Panem dr. Andrzejem Sznajderem – dyrektorem Oddziału IPN w Katowicach oraz przedstawicielami Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z siedzibą w Katowicach Panią Teresą Bracką i Panem Grzegorzem Grześkowiakiem, złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą Śp. podinsp. PWŚl. Augustynowi Bańczykowi. Uroczystość ta wpisuje się w obchody 100-lecia Powstań Śląskich.

Podinspektor Augustyn Bańczyk ps. „Gardawski” (1888-1944) jako polski żołnierz brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej; ranny podczas bitwy pod Filipowem. Uczestnik III Powstania Śląskiego. Przewodniczący Związku Hallerczyków. Policjant z powołania, w okresie międzywojennym zaangażowany w sprawy plebiscytowe. W czasie swojej kariery zawodowej zajmował się w sposób szczególny szkolnictwem zawodowym Policji. Pełnił funkcję zastępcy Głównego Komendanta Policji Województwa Śląskiego. Po wybuchu II wojny światowej ponownie stanął w obronie Ojczyzny z bronią w ręku. Należał do Związku Walki Zbrojnej a później Armii Krajowej. Po uwięzieniu w krakowskim więzieniu na Montelupich, został zamordowany przez funkcjonariuszy gestapo 27 maja 1944 r., w okolicach Krakowa. Miejsce jego pochówku pozostaje do dziś nieznane.