Aktualności

Podsumowanie projektu LIFE15

Data publikacji 27.09.2021

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zorganizowała konferencję podsumowującą zakończenie prac w projekcie LIFE15 GIE/PL/000758 pn. „Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody”, która odbyła się w dniach 22 i 23 września 2021 roku w Ożarowie Mazowieckim.

Była to konferencja zamykająca projekt, a także cykl szkoleń kierowanych do przedstawicieli organów ścigania oraz wymiaru sprawiedliwości, które odbyły się na przestrzeni 2017-2021 roku. Szkoła Policji w Katowicach była zaproszona do czynnego udziału w szkoleniach, które zostały zorganizowane w ramach porozumienia zawartego pomiędzy Komendą Główną Policji i Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. „Wyniki lepsze niż założenia” tak podsumował projekt dyrektor Generalnej Dyrekcję Ochrony Środowiska pan Marek Kajs. Szkolenia stacjonarne ukończyło 518 policjantów, 265 prokuratorów i asystentów, 205 sędziów, a także 34 przedstawicieli 21 organizacji pozarządowych. Głównym celem przedsięwzięcia było budowanie świadomości i zwiększanie wiedzy organów zaangażowanych w prawne aspekty ochrony przyrody. Skuteczna realizacja projektu możliwa była dzięki szerokiej współpracy GDOŚ z innymi podmiotami – przede wszystkim Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska, Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury, Komendą Główną Policji, Prokuraturą Krajową, regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska i wieloma innymi podmiotami.

Centralnym punktem wydarzenia było wręczenie dyplomów przedstawicielom wszystkich podmiotów, dzięki którym projekt LIFE udało się zrealizować. Na ręce kom. Anety Cygan-Domińskiej młodszego wykładowcy Zakładu Służby Kryminalnej zostały przekazane podziękowania dla Szkoły Policji w Katowicach za udział w projekcie.

Pierwszego dnia konferencji przedstawiono cztery prelekcje. Rafał Tusiński z Ministerstwa Finansów dokonał analizy przepisów dotyczących Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Krzysztof Okrasiński, biegły sądowy z zakresu ochrony środowiska omówił zasady dobrej współpracy biegłego z organami ścigania i organami zajmującymi się ochroną środowiska. Prelekcję na temat programu LIFE i możliwości pozyskiwania środków wygłosił Andrzej Muter z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na koniec prezentację dotyczącą projektu LIFE WWF SWiPE przedstawił Piotr Chmielewski z WWF Polska. Drugiego dnia konferencji odbyła się wizyta terenowa w Kampinoskim Parku Narodowym, który także realizował projekty LIFE.

Powrót na górę strony