EGIDA-21

Data publikacji 18.10.2021

Zgodnie z zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie przeprowadzenia ćwiczenia obronnego pod kryptonimem "EGIDA-21" 17 października 2021 r. w Komendzie Głównej Policji i innych jednostkach organizacyjnych Policji szczebla wojewódzkiego, miejskiego, powiatowego oraz szkołach Policji, przeprowadzono ćwiczenie obronne.

Podstawą prawną przeprowadzenia ćwiczenia było rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia  2020 r. w sprawie określenia liczby osób powoływanych w 2021 r. do odbycia ćwiczeń w jednostkach przewidzianych do militaryzacji oraz decyzje Komendanta Głównego Policji w sprawie organizacji, przygotowania i przeprowadzenia ćwiczenia pod kryptonimem "EGIDA-21".

Ćwiczenie dowódczo-sztabowe "EGIDA-21" było przedsięwzięciem mającym na celu praktyczne sprawdzenie założeń planistycznych w dokumentacji dotyczącej militaryzacji Policji. Przedsięwzięcie to stanowiło praktyczny element systemu doskonalenia działań w obszarze obronności i bezpieczeństwa państwa oraz realizację obowiązku szkolenia rezerw osobowych wynikającego z ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021r. poz. 372).

W naszej szkole w ćwiczeniu obronnym wzięło udział 19 osób, którym właściwy terytorialnie komendant WKU nadał przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do służby w jednostce organizacyjnej Policji przewidzianej do militaryzacji w Szkole Policji w Katowicach.