Zajęcia dla aplikantów prokuratorskich

Data publikacji 08.02.2022

W dniach 23 stycznia i 7 lutego 2022 r. w Szkole Policji w Katowicach, przeprowadzone zostały w formie zdalnej, przy wykorzystaniu narzędzi i metod teleinformatycznych, zajęcia dla 144 aplikantów prokuratorskich Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie z tematyki „Metodyka postępowania dowodowego w sprawach karnych (oględziny miejsca zdarzenia i zabezpieczenie śladów kryminalistycznych), w tym czynności własne prokuratora.

Już od  10 lat  Szkoła Policji w Katowicach rok rocznie gości w swych murach  aplikantów prokuratorskich z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie na zajęciach z tematyki poświęconej oględzinom miejsca zdarzenia i zabezpieczenia śladów kryminalistycznych. Niestety, w tym roku z uwagi na panujące obostrzenia epidemiologiczne zajęcia te odbyły się w formie zdalnej. Tematyka zrealizowanych zajęć stanowiła uzupełnienie zajęć z zakresu prawa karnego procesowego i kryminalistyki jakie przewidziano w ramach programu aplikacji prokuratorskiej.

Dzięki wykorzystaniu narzędzi i metod teleinformatycznych podczas zajęć prowadzonych w sali symulacyjnej aplikanci mogli zobaczyć i współuczestniczyć w czynnościach oględzin miejsca zainscenizowanego przestępstwa zabójstwa przy użyciu noża. Przeprowadzono również zajęcia, które przedstawiły użycie na miejscu przedmiotowego zdarzenia skanera laserowego wraz z oprogramowaniem umożliwiającym sporządzanie przejrzystych planów sytuacyjnych 2D oraz wizualizacji 3D, a także ich wykorzystanie.

Natomiast w ramach wykładu adepci prokuratorscy zapoznali się również z możliwością wykorzystania luminolu podczas ujawniania i zabezpieczania zatartych śladów krwawych. Przedstawiono także możliwości techniczne oraz praktyczne wykorzystania bezzałogowego statku powietrznego w zakresie ujawniania i zabezpieczania śladów kryminalistycznych oraz ich wizualizacji. W ramach wykładu zaprezentowano również czynności dowodowe na miejscu wypadku drogowego – potrącenie pieszego na jezdni ze skutkiem śmiertelnym.

Wiedza oraz umiejętności praktyczne zdobyte w tym zakresie z pewnością pozwolą przyszłym prokuratorom na prowadzenie na najwyższym poziomie tak ważnej czynności procesowej jaką są oględziny miejsca zdarzenia. Jesteśmy przekonani, iż wymiana informacji pomiędzy wykładowcami Szkoły Policji w Katowicach, którzy współprowadzili zajęcia, a aplikantami i ich opiekunami dydaktycznymi przyniesie korzyść dla każdej ze stron.

Za pomoc w realizacji zajęć Szkoła Policji w Katowicach dziękuje Wydziałowi Ruchu Drogowego oraz Laboratorium Kryminalistycznemu Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

• Wykładowca Szkoły Policji w Katowicach prowadzący zajęcia w sali wykładowej
  • Symulacja zdarzenia z miejsca zbrodni
  • Symulacja śladów zdarzenia