Aktualności

Pomoc Ukrainie

Data publikacji 01.04.2022

Już ponad miesiąc trwają działania różnych służb mundurowych związane z przyjmowaniem obywateli Ukrainy do Polski. Kadra oraz słuchacze Szkoły Policji w Katowicach również w tym zakresie nie pozostają bezczynni. Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę włączyliśmy się w wiele akcji związanych z pomocą dla osób szukających bezpiecznego schronienia w Polsce.

Siłami i środkami Szkoły, włączamy się w transport osób z Ukrainy, poszukujących ochrony międzynarodowej na terytorium RP. Od dnia 25 lutego 2022 r. autobus Szkoły zadysponowany został do całodobowych dyżurów wyjazdowych, pełnionych przez policjantów Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego oraz pracowników Wydziału Zaopatrzenia Szkoły Policji w Katowicach. Od tego momentu nasi kierowcy wykonali kilkanaście kursów na trasach z granicy (Medyka, Korczowa, Budomierz) do takich miast jak: Rzeszów, Przemyśl, Warszawa, Kraków czy Wrocław.

Pierwszą ze zbiórek organizowaną w Szkole, była pomoc dla wspólnoty Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych. Uniwersytet ten zwrócił się o wsparcie do  WSPol w Szczytnie, z którą na co dzień współpracuje. Nasza kadra i słuchacze włączyli się czynnie w tę akcję poprzez zakup akumulatorów i radiotelefonów, które zostały przekazane do WSPol w Szczytnie, skąd trafiły do Lwowa.

Również członkowie koła PCK przy Szkole Policji w Katowicach wraz ze słuchaczami Szkoły Policji w Katowicach wzięli udział w zbiórce PCK dla Ukrainy, organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż (PCK) – Śląski Oddział Okręgowy PCK. Zbierano najpotrzebniejsze rzeczy takie jak latarki czołowe, środki opatrunkowe, leki przeciwbólowe, śpiwory, koce, środki czystości oraz żywność długoterminową.

Szkoła Policji w Katowicach włączyła się również w zbiórkę najbardziej potrzebnych rzeczy dla rodzin policjantów, uchodźców z Ukrainy, którzy zostali zakwaterowani w ośrodku CUL KGP „Dafne” w Zakopanem. Dzięki zaangażowaniu kadry naszej szkoły udało się zebrać najpotrzebniejsze rzeczy związane z higieną osobistą, środki czystości, ubrania, zabawki i żywność z długą datą przydatności.

Również jeden z naszych wykładowców przyjął do swojego rodzinnego domu 5 osób pochodzących z Ukrainy. 3 kobiety i dwoje dzieci. Pochodzą oni z miejscowości Połtawa położonej około 140 km od Charkowa. Mieszkają one w jego rodzinnym domu z mamą i zajmują dawne pokoje jego i jego brata również policjanta. Wspólnie opiekują się nimi. Najlepszą zapłatą za tę opiekę są słowa, które mąż Maszy, w imieniu pozostałych mężów, powiedział ze łzami w oczach w języku polskim w videorozmowie przez komunikator internetowy. Były to słowa "Bardzo dziękuję za Waszą pomoc".

Oczywiście nadal otwarci jesteśmy na każdą pomoc, jeżeli miałaby ona w jakikolwiek sposób pomóc potrzebującym jej obywatelom Ukrainy.

 

  • Autobus Szkoły Policji w Katowicach transportujący ludzi z Ukrainy.
  • Autobus Szkoły Policji w Katowicach transportujący ludzi z Ukrainy do Przemyśla
  • Autobus Szkoły Policji w Katowicach transportujący ludzi z Ukrainy
  • Uchodźcy z Ukrainy
  • Rzeczy zebrane przez Szkołę Policji w Katowicach dla potrzebujących
  • Rzeczy zebrane przez Szkołę Policji w Katowicach dla potrzebujących
  • Rzeczy zebrane przez Szkołę Policji w Katowicach dla potrzebujących
  • Rzeczy zebrane przez Szkołę Policji w Katowicach dla potrzebujących
Powrót na górę strony