11. Światowe Forum Miejskie ONZ

Data publikacji 01.07.2022

Od 26 do 30 czerwca 2022 r. Katowice były gospodarzem 11. Światowego Forum Miejskiego ONZ.

W forum wzięło udział około 22 tysiące uczestników, w tym 8,5 tysiąca z Polski. Wszyscy oni odwiedzili stolicę aglomeracji śląskiej. Tak wielka międzynarodowa impreza wymagała jednak wielkich środków bezpieczeństwa, które zapewniały m.in. liczne oddziały policyjne. Nad bezpieczeństwem uczestników i mieszkańców czuwali śląscy policjanci wspierani przez kolegów z całego kraju.

Przed mundurowymi był to kolejny, po COP24 (24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu w 2018 roku) oraz Szczycie Cyfrowym ONZ (w grudniu 2021 r.), sprawdzian sprawności ich działania i wielkie wyzwanie logistyczne. Policjanci z całej Polski zadbali podczas zabezpieczenia o porządek i bezpieczeństwo w miejscach publicznych oraz sprawny przejazd zarówno gości konferencji, jak i pozostałych użytkowników dróg.

Około 600 policjantów wspierających śląski garnizon zakwaterowanych zostało na terenie Szkoły Policji w Katowicach. Podczas pobytu sił wzmocnienia z terenu całego kraju policjanci nie tylko byli zakwaterowani i żywieni, ale mieli okazję w czasie wolnym, korzystać z zaplecza sportowego Szkoły, czyli siłowni boisk, bieżni czy hal sportowych. Całość przedsięwzięcia przebiegła sprawnie i bez zakłóceń.