Obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej przed Grobem Policjanta Polskiego

Data publikacji 12.09.2022

Na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach 9 września br. odbyły się obchody 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz agresji Związku Radzieckiego na Polskę. W uroczystościach wziął udział Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, a także Komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. Jarosław Gałuszka.

W siedzibie śląskiej Policji odbyła się uroczystość upamiętniająca zmarłych i pomordowanych policjantów II RP, która przypada w tym roku w 83. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej oraz agresji Związku Radzieckiego na Polskę. Tradycyjnie już we wrześniu, spotkanie takie organizują Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach.

Obchody upamiętniające tragiczne wydarzenia naszej historii i ofiarę poniesioną przez mundurowych, w tym policjantów II RP, poprzedziła msza święta w katowickiej Archikatedrze, pod przewodnictwem proboszcza ks. dra Łukasza Gawła.

Następnie uczestnicy obchodów przeszli ulicami miasta w pochodzie, który dotarł przed Grób Policjanta Polskiego na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, gdzie zapalono „znicz pamięci”. W dalszej części uroczystości występ artystyczny przedstawili uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Władysława Andersa w Dąbrowie Górniczej, a następnie wręczone zostały odznaczenia i dyplomy.

(Źródło: KWP w Katowicach)