Aktualności

Zajęcia dla aplikantów prokuratorskich

Data publikacji 28.02.2023

W dniu 26 lutego 2023 r. w Szkole Policji w Katowicach, w ramach realizacji postanowień zawartego porozumienia, przeprowadzone zostały zajęcia dla 45 aplikantów prokuratorskich Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie z tematu „Metodyka postępowania dowodowego w sprawach karnych (oględziny miejsca zdarzenia i zabezpieczenie śladów kryminalistycznych), w tym czynności własne prokuratora”.

Zajęcia polegały na czynnym udziale aplikantów prokuratorskich w prowadzeniu symulacji oględzin na miejscu zdarzenia noszącego znamiona przestępstwa przeciwko życiu oraz wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Zostały omówione i zaprezentowane takie zagadnienia jak przeprowadzanie oględzin i kierowanie nimi, ze szczególnym uwzględnieniem roli prokuratora w prawidłowym procesowym zabezpieczeniu śladów kryminalistycznych dla potrzeb postępowania przygotowawczego. Ponadto aplikanci mogli wziąć udział w czynnościach związanych z ujawnieniem i technicznym zabezpieczeniem poszczególnych śladów kryminalistycznych, m.in. daktyloskopijnych, traseologicznych, mechanoskopijnych, biologicznych przez techników kryminalistyki, a nawet zmierzyć się osobiście z problemem ujawniania i prawidłowego zabezpieczenia śladów daktyloskopijnych.

Uczestnikom przedstawiono także możliwości techniczne oraz praktyczne wykorzystania bezzałogowego statku powietrznego w zakresie ujawniania i zabezpieczania śladów kryminalistycznych oraz skanera laserowego wraz z oprogramowaniem umożliwiającym sporządzanie przejrzystych planów sytuacyjnych 2D oraz wizualizacji 3D z miejsca zdarzenia. Pozwoliło to aplikantom zapoznać się ze współczesnymi metodami utrwalania oględzin miejsca zdarzenia oraz ujawniania lokalizacji różnego rodzaju śladów przy użyciu nowoczesnych urządzeń rejestrująco – pomiarowych, wykorzystywanych w kryminalistycznym badaniu obszaru objętego wydarzeniem. Funkcjonariusze Sekcji Biologii Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zaprezentowali wykorzystanie luminolu podczas ujawniania i zabezpieczania zatartych śladów krwi.

Pokazanie kompleksowego spojrzenia na miejsce zdarzenia i oględzin jako czynności niepowtarzalnej pozwoli przyszłym prokuratorom na pełnienie ich wiodącej roli na miejscu zdarzenia na najwyższym poziomie. Bardzo aktywny udział w zajęciach oraz wymiana informacji pomiędzy wykładowcami Szkoły Policji w Katowicach, którzy współprowadzili zajęcia a aplikantami i ich opiekunami dydaktycznymi przyniesie z pewnością długofalowe korzyści dla każdej ze stron.

Za pomoc w realizacji zajęć Szkoła Policji w Katowicach dziękuje Wydziałowi Kryminalnemu, Wydziałowi Poszukiwań i Identyfikacji Osób, Wydziałowi Ruchu Drogowego oraz Laboratorium Kryminalistycznemu Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, których przedstawiciele w sposób niezwykle interesujący, oparty na wiedzy i długoletnim doświadczeniu zawodowym przybliżyli uczestnikom tego przedsięwzięcia zagadnienia kryminalistyki, w tym dokonania czynności oględzin na miejscu zdarzenia oraz nowoczesne metody poszukiwania śladów i dowodów.

Powrót na górę strony