7. Kompania Rezerwy Policji Państwowej – wystawa plenerowa

Data publikacji 03.04.2023

Dzięki współpracy z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej w Katowicach Instytutu Pamięci Narodowej mamy możliwość zaprezentować kolejną wystawę plenerową pt. „7. Kompania Rezerwy Policji Państwowej w Jaworznie 1936-1939” funkcjonariuszom, pracownikom i słuchaczom Szkoły, którą poprzedziła eksponowana w marcu br. wystawa „Pamiętaj, że nosisz mundur. Policja Województwa Śląskiego w stulecie utworzenia”.

Ekspozycja została przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Muzeum Miasta Jaworzna. Składa się z piętnastu paneli wystawienniczych i została poświęcona historii tworzenia 7. Kompanii Rezerwy Policji Państwowej, która w latach 1936-1939 stacjonowała w Jaworznie. Wystawa zawiera szereg informacji dotyczących m.in. wyszkolenia kandydatów, w tym taktyki ich działania, a także umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia. Ponadto zaprezentowano życiorys pierwszego dowódcy 7. Kompanii. Przywołano zadania jakie wówczas realizowano, jak również misje specjalne, w których kompania brała udział, w tym walki z niemiecką dywersją w sierpniu i wrześniu 1939 r. Większość policjantów poległa lub dostała się do niemieckiej niewoli broniąc granicy Rzeczypospolitej na Górnym Śląsku.

Wystawa prezentowana na placu apelowym Szkoły Policji w Katowicach dostępna jest dla wszystkich chętnych w kwietniu br.

Przedsięwzięcie z ramienia Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Katowicach Instytutu Pamięci Narodowej koordynował Pan Adrian Rams.