Zakończenie kursu RDs-2/23

Data publikacji 03.04.2023

31 marca 2023 r. w Szkole Policji w Katowicach zakończyła się druga w bieżącym roku edycja kursu specjalistycznego z zakresu ruchu drogowego – część szczególna o oznaczeniu kodowym RDs-2/23.

W kursie uczestniczyło 23 funkcjonariuszy pełniących służbę w komórkach właściwych w sprawach ruchu drogowego z jednostek terenowych województwa śląskiego, świętokrzyskiego, opolskiego oraz wielkopolskiego. Kurs miał na celu przygotowanie funkcjonariuszy do profesjonalnego wykonywania zadań związanych z ruchem drogowym jakie powierzono Policji.

W trakcie kursu słuchacze przez kilka tygodni poszerzali wiadomości z zakresu podstawowych przepisów ruchu drogowego, a następnie prawnych regulacji dotyczących pełnienia służby na drogach oraz kontroli transportu drogowego. Słuchacze nabywali wiedzę z zakresu kontroli stanu technicznego oraz obowiązkowego wyposażenia pojazdów, a następnie ćwiczyli praktyczne przeprowadzenie kontroli stanu technicznego samochodów osobowych, ciężarowych oraz autobusów.

Jednym z kluczowych zadań jakie postawiono policjantom ruchu drogowego jest kierowanie ruchem drogowym. Umiejętność ta była kształtowana początkowo w warunkach symulowanych na obiektach Szkoły Policji w Katowicach, m.in. w specjalnie przygotowanej sali luster, a następnie na skrzyżowaniach dróg publicznych województwa śląskiego, co było dużym wyzwaniem z uwagi na występujące na co dzień natężenie ruchu drogowego. Zajęcia te wzbudzają duże zainteresowanie wśród mieszkańców aglomeracji śląskiej, a ponadto są doskonałą okazją do przypomnienia uczestnikom ruchu drogowego znaczeń sygnałów i poleceń wydawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym. Ćwiczenia z kontroli transportu drogowego, w tym kontroli czasu pracy kierowców realizowane były na drogach publicznych. Pod czujnym okiem nauczycieli policyjnych Szkoły Policji w Katowicach słuchacze doskonalili pracę z przyrządami kontrolno-pomiarowymi do pomiaru prędkości.

Program kursu specjalistycznego przewiduje zakończenie w formie egzaminu, który jest sprawdzeniem wiedzy i umiejętności nabytych podczas trwania kursu. Jego ukończenie pozwala na wykonywanie pełnych uprawnień policjanta w komórkach ruchu drogowego. Wszyscy policjanci przystępujący do egzaminu uzyskali oceny pozytywne. Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów na kolejnych etapach ścieżki zawodowej.