Służby patrolowe słuchaczy

Data publikacji 18.05.2023

W okresie od 17 kwietnia do 12 maja 2023 r. w ramach zajęć dydaktycznych z tematu „Pełnienie służby patrolowej” słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego o oznaczeniu kodowym SZP-8/22 realizowali służby patrolowe na terenie jednostek organizacyjnych Policji garnizonu śląskiego.

Zajęcia praktyczne odbyły się na terenie komend miejskich i powiatowych Policji w Katowicach, Tychach, Zabrzu, Mysłowicach, Sosnowcu oraz Świętochłowicach.

Słuchacze pełnili służby patrolowe pod opieką i nadzorem doświadczonych funkcjonariuszy. Nauczyciele policyjni sprawowali nadzór pedagogiczn, udzielając im wskazówek w zakresie sposobu wykonywania poszczególnych czynności służbowych. W trakcie realizowanych zajęć w jednostkach terenowych Policji szkolący się mieli możliwość bezpośredniego wykonywania czynności służbowych, a także obserwowania i współudziału w czynnościach wykonywanych przez policjantów będących ich opiekunami.

W służbach uczestniczyło 198 słuchaczy, którzy wraz z policjantami z jednostek terenowych podczas wykonywania czynności służbowych przeprowadzili 1240 interwencji, wylegitymowali 2026 osób, nałożyli 634 mandaty karne oraz zatrzymali 18 osób, w tym między innymi sprawców kradzieży czy osoby posiadające substancje zabronione. Liczba czynności służbowych podejmowanych przez słuchaczy w czasie realizacji służb patrolowych wskazuje, że jest to dla nich niewątpliwie niezapomniane doświadczenie oraz możliwość nauki przez praktykę.