Zajęcia z medycyny sądowej

Data publikacji 26.05.2023

25 maja 2023 r. w ramach działalności koła naukowego „Fides”, prowadzonego przez Zakład Służby Kryminalnej, grupa 22 słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego o oznaczeniu kodowym SZP-1C/23 wzięła udział w zajęciach z zakresu medycyny sądowej.

Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość wysłuchania wykładów o toksykologii sądowej oraz o obszarach badawczych pracowni genetyki sądowej wygłoszonych przez przedstawicieli kadry naukowo-dydaktycznej Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej i Toksykologii Sądowo-Lekarskiej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Słuchacze mogli również obserwować lekarza medycyny sądowej w trakcie pracy oraz wysłuchać prelekcji, m.in. o sposobach rozpoznawania przyczyn zgonu, ustalaniu związku przyczynowo-skutkowego między urazem a śmiercią osoby, rekonstruowaniu poszczególnych faz zdarzenia czy też o sposobach określania narzędzia, którym spowodowano obrażenia. Kolejnym punktem było omówienie możliwości zabezpieczenia materiału biologicznego do dalszych badań.

Udział w takim przedsięwzięciu wzbogaca wiedzę z zakresu kryminalistyki i pozwala na lepsze przygotowanie funkcjonariuszy Policji do przyszłych wyzwań służby, zarówno w pionie prewencji, jak i w pionie kryminalnym lub śledczym.

Zajęcia odbywają się cyklicznie i są formą wyróżnienia dla wytypowanej grupy słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego.