Szkolenie dla operatorów numerów alarmowych

Data publikacji 02.06.2023

W dniach 30–31 maja 2023 r. przeprowadzona została kolejna edycja doskonalenia zawodowego z zakresu prawa karnego i prawa wykroczeń dla operatorów numerów alarmowych Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach.

Celem doskonalenia w siedzibie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach było wzbogacenie wiedzy operatorów numerów alarmowych Centrum Powiadamiania Ratunkowego w zakresie obsługi zgłoszeń alarmowych dotyczących czynów zabronionych.

Wykładowcy Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Katowicach zapoznali uczestników z wybranymi zagadnieniami prawa karnego materialnego i prawa wykroczeń oraz z wybranymi czynami zabronionymi z kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń, które najczęściej pojawiają się w zgłoszeniach.  Zainteresowanie budziła zwłaszcza problematyka kradzieży szczególnie zuchwałej, kwestia umyślności czynu przy przestępstwach i wykroczeniach zniszczenia lub uszkodzenia mienia, zawiadomień o „podłożeniu bomby”. Dyskusja dotyczyła także najczęściej popełnianych wykroczeń, w tym zakłóceń porządku publicznego czy spoczynku nocnego.

Pracowano nad umiejętnością gromadzenia podstawowych danych od zgłaszającego w celu podjęcia prawidłowej decyzji o tym, która służba powinna być niezwłocznie powiadomiona o zdarzeniu zgodnie z właściwością miejscową i rzeczową.

Poruszono wiele tematów mających wpływ na codzienną współpracę Centrum Powiadamiania Ratunkowego z Policją.