Rozpoczęło się szkolenie podoficerskie

Data publikacji 20.06.2023

19 czerwca 2023 r. w Szkole Policji w Katowicach rozpoczęło się szkolenie zawodowe podoficerskie, które otrzymało oznaczenie kodowe SZPd-1/23.

Pierwszy w historii Szkoły Policji w Katowicach kurs podoficerski został ukończony przez słuchaczy w dniu 5 października 1999 r.

19 czerwca 2023 r. 24 policjantów z garnizonu małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego i śląskiego w Szkole Policji w Katowicach rozpoczęło szkolenie zawodowe podoficerskie wprowadzone decyzją nr 377 Komendanta Głównego Policji z dnia 21 grudnia 2022 roku.

Słuchaczy przywitała Zastępca Komendanta ds. dydaktycznych insp. dr Gabriela Socha, która w swoim wystąpieniu wskazała m.in. na zadania jakie będą realizowane w trakcie szkolenia, zwracając uwagę na to, że pozytywny efekt szkolenia to praca kadry dydaktycznej, ale i słuchaczy. Ponadto życzyła, by wszyscy uczestnicy ukończyli szkolenie z wynikiem pozytywnym i wykorzystali zdobytą i ugruntowaną wiedzę i umiejętności w służbie.

Założenia programowe szkolenia będą realizowane przez 15 dni szkoleniowych podczas 115 godzin lekcyjnych, podczas których omawiana będzie m.in. tematyka z zakresu praw człowieka, etyki zawodowej policjanta, problematyki antydyskryminacyjnej, antykorupcyjnej oraz komunikacji. Program obejmuje ponadto wybrane zagadnienia z postępowania przygotowawczego, prawa wykroczeń, prawa cywilnego, rodzinnego i administracyjnego, pracy operacyjnej, cyberprzestępczości, ruchu drogowego, ale także przeciwdziałania przemocy w rodzinie, postępowania z osobami znajdującymi się pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie.

W ramach zajęć praktycznych słuchacze będą doskonalić swoje umiejętności w zakresie szkolenia strzeleckiego, taktyki i technik interwencji oraz udzielania pierwszej pomocy.

Ostatnim punktem szkolenia zawodowego podoficerskiego będzie egzamin końcowy.