Aktualności

Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich

Data publikacji 21.06.2023

W 2022 r. data 20 czerwca została ustanowiona Narodowym Dniem Powstań Śląskich. Święto państwowe upamiętnia trzy powstania śląskie oraz rocznicę objęcia części Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą w 1922 r. Dziś w całym województwie odbywają się uroczystości związane z obchodami tego święta, a główne wydarzenia odbyły się w Katowicach. Szkołę Policji w Katowicach reprezentował Zastępca Komendanta inspektor Zbigniew Chrzęstek.

O 9.00 przed Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach miał miejsce uroczysty apel z udziałem Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka. W wydarzeniu wzięli także udział przedstawiciele administracji samorządowej oraz służb mundurowych. Po odegraniu Hymnu Państwowego, Apelu Pamięci i salwie honorowej, przybyłe na obchody delegacje złożyły pod Pomnikiem Powstańców Śląskich wieńce.

Natomiast w samo południe na Skwerze 100-lecia Powstań Śląskich w Parku Śląskim rozpoczęły się uroczystości z udziałem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Uczestniczyli w nich przedstawiciele administracji samorządowej oraz służb mundurowych. Po podniesieniu flagi państwowej i odegraniu Hymnu Państwowego głos zabrali uczestnicy wydarzenia. Następnie delegacje złożyły wieńce, a uroczystość zakończono odegraniem i odśpiewaniem Roty. Natomiast o 13.00 na Dużej Łące w Parku Śląskim rozpoczął się Piknik Rodzinny z okazji Narodowego Dnia Powstań Śląskich.

Śląską Policję podczas uroczystości reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinspektor Roman Rabsztyn. Wydarzenia uświetniła reprezentująca śląski garnizon Kompania Honorowa i Poczet Sztandarowy oraz Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich zainicjował Prezydent RP Andrzej Duda podczas wizyty w Katowicach, gdzie 07 czerwca 2022 r. podpisał ustawę dotyczącą ustanowienia tego święta. Upamiętnia ono trzy powstania śląskie oraz rocznicę objęcia części Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą w 1922 r. Data jest nieprzypadkowa. 20 czerwca 1922 r. miało miejsce wydarzenie, kiedy wojska polskie zostały przywitane na Śląsku entuzjastycznie przez mieszkańców. Uchwalenie ustawy jest efektem apelu, z którym do Prezydenta RP zgłosili się przedstawiciele władz regionalnych ze Śląska i Opolszczyzny. 2 maja 2022 r. ustawę przyjął Sejm, 18 maja za ustanowieniem Narodowego Dnia Powstań Śląskich opowiedział się Senat.

   (Źródło: www.slaska.policja.gov.pl)

Powrót na górę strony