Święto Policji w Piekarach Śląskich

Data publikacji 12.07.2023

W piątek 7 lipca br. w kinie „Zacisze” w Piekarach Śląskich odbyła się uroczystość z okazji obchodów Święta Policji. W uroczystości uczestniczył Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Roman Rabsztyn, który wręczył policjantom akty mianowania na kolejne stopnie służbowe. Szkołę Policji w Katowicach reprezentowała Zastępca Komendanta insp. dr Gabriela Socha. Dla wszystkich zgromadzonych przygotowano niespodziankę w postaci koncertu muzycznego w wykonaniu wokalistki oraz Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 13:00. Wtedy też dowódca uroczystości kom. Piotr Świtała złożył Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Katowicach nadinsp. Romanowi Rabsztynowi meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystej zbiórki. Chwilę później Komendant Miejski Policji w Piekarach Śląskich insp. Paweł Dratwiński przywitał licznie przybyłych gości, wśród których nie zabrakło rodzin policjantów, a także przedstawicieli zaprzyjaźnionych instytucji. W uroczystości wziął udział także nadinspektor Adam Cieślak Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wraz ze swoim Zastępcą inspektorem Michałem Pudło. Szef piekarskich policjantów w sposób szczególny przywitał zebranych podwładnych, których ta uroczystość dotyczy. W dalszej części uroczystości Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Roman Rabsztyn wraz z Komendantem Miejskim Policji w Piekarach Śląskich insp. Pawłem Dratwińskim wręczyli policjantom nominacje na kolejne wyższe stopnie policyjne. W tym roku mianowanych zostało 34 piekarskich stróżów prawa. W kolejnej części Grzegorz Grześkowiak Prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w Katowicach za dbanie o historię Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego wyróżnił odznaczeniem „100-lecia Policji Województwa Śląskiego” 6 osób:
- Sławę Umińską-Duraj- Prezydent Miasta Piekary Śląskie;
insp. Michała Pudło- Zastępcę Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości;
mł. insp. Monikę Woźniak- Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Informacji KWP w Lublinie;
ks. Andrzeja Kosa- Proboszcza Parafii Trójcy Przenajświętszej w Szarleju;
- Leszka Bensza- piekarskiego historyka, autora książki upamiętniającej postać Wiktora Szwagla;
mł. asp. Dariusza Dobrzańskiego- Zastępcę Naczelnika Wydziału Prewencji KMP w Piekarach Śląskich, autora książki upamiętniającej postać Wiktora Szwagla.

Uroczystość była również okazją do wyróżnienia piekarskich policjantów za ich zaangażowanie i codzienną służbę. Nagrody finansowe z rąk Prezydent Miasta Piekary Śląskie oraz Przewodniczącego Rady Miasta otrzymało w tym roku 20 mundurowych. Następnie Szef piekarskich policjantów insp. Paweł Dratwiński w asyście I Zastępcy nadkom. Mateusza Gilge wręczył pamiątkowe garnizonówki oficerom Policji, którzy w przeszłości związali z naszą jednostką swoją zawodową karierę, pełniąc służbę na różnych stanowiskach służbowych. Wyróżnieni zostali:
nadinsp. Roman Rabsztyn- Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach;
insp. Artur Klimek- Komendant Miejski Policji w Dąbrowie Górniczej;
insp. Andrzej Brzozowski- Komendant Miejski Policji w Bytomiu;
podinsp. w st. spocz. Robert Klimek- do 2021 roku Komendant Miejski Policj w Piekarach Śląskich.

Następnie piekarscy Komendanci wręczyli pamiątkowe emblematy nawiązujące do herbu miasta policjantom oraz funkcjonariuszom służb współpracujących z naszą jednostką:
insp. Gabriela Socha- Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Katowicach;
insp. Łukasz Fołta- Naczelnik Zarządu CBŚP w Katowicach;
mł. insp. Katarzyna Wanik- Naczelnik Wydziału Sztab KWP w Katowicach;
mł. insp. Sławomir Zynek- Naczelnik Wydziału Kadr KWP w Katowicach;
st. bryg. Tomasz Dziechciarz- Komendant Miejski PSP w Piekarach Śląskich;
- Wojciech Golasiński- Komendant Straży Miejskiej w Piekarach Śląskich;
asp. Aleksandra Zydyk- Policjantka zajmująca się  profilaktyką w KMP w Piekarach Śląskich;
mł. asp. Michał Szydłowski- Policjant Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Piekarach Śląskich.

Za wzorową postawę i podjęcie walki o życie 63-latki, która straciła przytomnośc i przestała oddychać, nadinspektor Roman Rabsztyn wręczył posterunkowemu Radosławowi Antczakowi nagrodę przyznaną przez Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka.
Na zakończenie części oficjalnej odczytany został list nadesłany od Posła na Sejm RP Jerzego Polaczka oraz głos zabrali Senator RP Dorota Tobiszowska, Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj i Przewodniczący Rady Miasta Piekary Śląskie Tomasz Wesołowski. Uroczystą zbiórkę podsumował nadinsp. Roman Rabsztyn, który podkreślając jak trudna jest służba policjanta, złożył życzenia dla mundurowych i ich rodzin. Pan Generał wyraził swoje zadowolenie z dotychczasowej służby piekarskich stróżów prawa, których poczynania ocenia bardzo pozytywnie. Po części oficjalnej wszyscy zebrani w sali kinowej mogli wysłuchać koncertu wyjątkowej wokalistki – Anity Lorek, występującej podczas uroczystości wraz z Orkiestrą  Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Policyjni muzycy otrzymali od Miasta Piekary Śląskie dofinansowanie na zakup nowego instrumentu muzycznego. Artyści, którzy dali pokaz swoich niebanalnych umiejętności zostali nagrodzeni przez publiczność gromkimi brawami.

( Źródło: www.piekary-slaskie.policja.gov.pl )