Aktualności

Zajęcia dla przyszłych prokuratorów

Data publikacji 25.07.2023

22 lipca 2023 r. w Szkole Policji w Katowicach odbyła szkolenie grupa 35 aplikantów aplikacji prokuratorskiej z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie.

Celem zajęć, które odbyły się w ramach praktyk XIV rocznika aplikantów, była realizacja modułu szkolenia z prawa karnego materialnego poświęconego przestępstwom przeciwko działalności instytucji państwowych i samorządu terytorialnego. W ramach współpracy pomiędzy Szkołą Policji w Katowicach a Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie zrealizowano zajęcia poświęcone zatrzymaniu i środkom przymusu bezpośredniego oraz aspektom procesowym i odpowiedzialności karnej związanej z ich stosowaniem.

W ramach pierwszej części szkolenia aplikanci w oparciu o przygotowane przez wykładowców Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury  i wykładowców Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Katowicach materiały, w tym także filmowe, dokonali karnomaterialnej oceny zdarzeń, w których policjanci podczas interwencji używali środków przymusu bezpośredniego wobec sprawców różnych zdarzeń. Następnie na podstawie zeprezentowanych materiałów dydaktycznych omówiona została metodyka przeprowadzania dowodu z opinii biegłego w zakresie stosowania środków przymusu bezpośredniego w toku postępowania przygotowawczego.

Kolejny element zajęć miał przybliżyć aplikantom metodykę nauczania technik interwencji oraz praktyczne aspekty użycia i wykorzystania środków przymusu bezpośredniego. Część praktyczna, obrazująca zasady taktyki podejmowanych działań, rozpoczęła się od wykładu o aspektach technicznych i prawnych użycia i stosowania broni palnej, który połączony był z prezentacją poszczególnych jednostek broni palnej stosowanych przez polską Policję i z omówieniem zasad jej użycia podczas interwencji. Wskazano czynności, które policjant jest zobowiązany wykonać przed użyciem broni palnej, ale także m.in. czynniki wpływające na zachowanie w sytuacji użycia broni, podczas którego nastąpiło zranienie osoby postronnej oraz problemy techniczne, które mogą wystąpić w trakcie użycia broni palnej. Tematyka ta była bogato ilustrowana materiałem filmowym z interwencji przeprowadzonych przy użyciu różnego rodzaju broni.

W ramach tego bloku wykładowcy omówili też i przeprowadzili ćwiczenia z zakresu technik interwencji z wykorzystaniem siły fizycznej, kajdanek, tasera oraz pałki służbowej, czyli środków przymusu bezpośredniego stosowanych przez policjantów podczas zatrzymań i konwojowania osób. Uczestnicy szkolenia mieli możliwość ćwiczyć pod okiem doświadczonego instruktora zakładanie kajdanek w różnych sytuacjach, stosowania technik obrony przed atakiem nożem czy innym niebezpiecznym przedmiotem.

Aplikanci wzięli także czynny udział w symulacjach działań w obiektach zamkniętych wobec osób posługujących się niebezpiecznymi narzędziami. Mieli okazję między innymi dokonywać sprawdzenia pomieszczeń techniką „krojenia tortu”, ćwiczyć wzajemną asekurację w patrolu dwuosobowym i zatrzymanie osoby niebezpiecznej.

Wiedza oraz umiejętności praktyczne zdobyte w tym zakresie z pewnością pozwolą przyszłym prokuratorom w ich późniejszej pracy zawodowej w prowadzeniu śledztw o przestępstwa z art. 231 Kodeksu karnego, dotyczące stosowania środków przymusu bezpośredniego, obejmujące nadto prawidłową ocenę zatrzymania osoby.

Niezmiernie ważnym aspektem przeprowadzonego szkolenia jest wymiana informacji pomiędzy wykładowcami Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie a Szkoły Policji w Katowicach oraz aplikantami, co z pewnością przyczyni się do lepszej współpracy i zwiększenia profesjonalizmu działań.

Powrót na górę strony