Wdrażanie Agendy ONZ – szkolenie dla słuchaczy

Data publikacji 28.09.2023

25 września 2023 r. w Szkole Policji w Katowicach w ramach realizacji zadań wskazanych w Planie działalności edukacyjnej i informacyjnej w zakresie ochrony praw i wolności człowieka w Policji na lata 2021-2023, przeprowadzono szkolenie poświęcone wdrażaniu Agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczącej kobiet, pokoju i bezpieczeństwa, dla słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego.

Celem szkolenia było zwiększenie zainteresowania funkcjonariuszy, zarówno kobiet jak i mężczyzn tematyką udziału w inicjatywach zagranicznych naszej formacji, a przede wszystkim w Polskich Kontyngentach Policyjnych. W roli prelegenta wystąpił przedstawiciel Wydziału Misji Zagranicznych i Oficerów Łącznikowych Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji – sierż. szt. Jan Gregoriew.

Prelegent na wstępie  przedstawił 4 główne cele omawianego Planu:

• znaczący udział kobiet w działaniach na rzecz zapobiegania konfliktom i utrzymywania pokoju,
  • wdrażanie Agendy „Kobiety, pokój i bezpieczeństwo” w ramach polskiej pomocy humanitarnej i rozwojowej,
  • ochrona i wsparcie ofiar przemocy ze względu na płeć i przemocy seksualnej w konfliktach zbrojnych,
  • promocja i rozwój Agendy „Kobiety, pokój i bezpieczeństwo” w Polsce oraz w organizacjach międzynarodowych.

Ponadto zapoznał uczestników szkolenia z procedurą aplikowania na misje zagraniczne, omawiając ich rodzaje. Przedstawił również poszczególne etapy kwalifikacji jakim poddawani są kandydaci do Jednostek Specjalnych Polskiej Policji. Odniósł się także do liczebności kobiet na misjach zagranicznych, akcentując na potrzebę ich udziału we wskazanych przedsięwzięciach w kontekście niesienia pomocy kobietom i dzieciom, które są w sposób szczególny narażone na wszelkiego rodzaju akty przemocy związane z działaniami zbrojnymi.