Kurs taktyki i technik przesłuchań dla przyszłych prokuratorów

Data publikacji 29.09.2023

W terminie od 18 do 22 września 2023 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie 16 aplikantów prokuratorskich miało możliwość poznania tajników przesłuchań stosowanych przez agentów FBI.

Dwóch wykładowców Szkoły Policji w Katowicach zrealizowało w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie zajęcia mające na celu wprowadzenie 16 przyszłych prokuratorów w opracowane przez FBI arkana sztuki prowadzenia przesłuchań.

Aplikanci przez pięć dni mieli okazję zapoznawać się z metodami przesłuchań stosowanymi nie tylko przez FBI, ale także przez polskich policjantów.

Kursanci zapoznali się m.in. z zasadami prowadzenia rozmów, wpływem cech osobowościowych na sposób postrzegania i przekazywania informacji, złożonością procesów pamięciowych oraz możliwościami podniesienia skuteczności przesłuchań za pomocą technik behawioralnych.

Szczególnie duży nacisk położono na umiejętność obserwowania i interpretowania komunikatów zarówno werbalnych, jak i pozawerbalnych pod kątem wykrywania oznak nieszczerości, która to umiejętność ma szczególnie duże znaczenie podczas przesłuchań świadków i podejrzanych.

Uczestnicy kursu mieli możliwość praktycznego zweryfikowania nabytych umiejętności w trakcie symulacji przesłuchań, podczas których w rolę podejrzanych wcielili się wykładowcy prowadzący zajęcia.

Przekazane treści przyczyniły się do podniesienia świadomości w zakresie znaczenia tzw. "kompetencji miękkich" dla skutecznego dokonywania czynności procesowych tego rodzaju.