Nowi oskarżyciele publiczni

Data publikacji 29.09.2023

W dniach 18-29 września 2023 r. odbyła się druga w tym roku edycja kursu specjalistycznego dla policjantów pełniących funkcję oskarżyciela publicznego w sprawach o wykroczenia Osk.P.-2/23.

W trwających dwa tygodnie zajęciach brało udział 18 funkcjonariuszy z garnizonów: dolnośląskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego oraz świętokrzyskiego. W trakcie szkolenia szczegółowo omówiono zagadnienia związane ze stosowaniem przepisów części ogólnej prawa wykroczeń wraz z procedurą prowadzenia czynności wyjaśniających oraz udziałem oskarżyciela publicznego w postępowaniu sądowym. Ponadto omówiono pojawiające się rozbieżności w interpretacji przepisów prawa.

Dzięki porozumieniu pomiędzy Szkołą Policji w Katowicach a Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie część zajęć praktycznych związanych z udziałem oskarżyciela publicznego w postępowaniu sądowym została zrealizowana pod wnikliwym okiem sędziego oraz prokuratora. W części teoretycznej zajęć prokurator omawiał szczegółowo obowiązki oskarżyciela publicznego w sprawach o wykrocznie, a następnie w oparciu o przygotowane założenia słuchacze składali wnioski dowodowe bądź ustosunkowywali się do wniosków złożonych przez strony.

Jednym z istotnych zagadnień poruszonych w trakcie kursu było przeprowadzenie symulacji rozprawy sądowej w oparciu o przygotowany scenariusz wraz z wygłaszaniem mów oskarżycielskich. Podczas realizowanej rozprawy sądowej sędzia na bieżąco omawiał poszczególne jej etapy, korygował niewłaściwą reakcję lub brak reakcji oskarżyciela na zaistniałą sytuację oraz przedstawiał prawidłowe zachowanie oskarżyciela publicznego, podkreślając iż jako strona czynna ma on cały czas czuwać nad prawidłowym przebiegiem postępowania.

Wszyscy uczestnicy zakończyli kurs z wynikiem pozytywnym.