Narada służbowa w ramach XIII Finału Zawodów „Dzielnicowy Roku”

Data publikacji 20.10.2023

W trakcie trzynastego finału Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku” 19 października br. zorganizowana została narada służbowa Kierownictwa Biura Prewencji KGP, Naczelników Wydziałów Prewencji KWP/KSP, przedstawicieli szkół policyjnych oraz koordynatorów ds. dzielnicowych KWP/KSP.

W trakcie narady omówione zostały następujące zagadnienia:

• Zagadnienia wynikające z realizacji Filarów uspołeczniania działań Policji w zakresie programu Dzielnicowy bliżej nas –  mł. insp. Arkadiusz Kopczyński –  Radca Wydziału Prewencji Biura Prewencji KGP.
  • Omówienie stopnia realizacji założeń wynikających z Mechanizmu bieżącego nadzoru nad dzielnicowymi w III kwartale br. –  mł. insp. Arkadiusz Kopczyński  –  Radca Wydziału Prewencji Biura Prewencji KGP.
  • Plan działania priorytetowego –  mł. insp. Arkadiusz Kopczyński  –  Radca Wydziału Prewencji Biura Prewencji KGP.
  • Identyfikowane trudności w aspekcie uprawnień Policji do wydania nakazu i zakazu oraz zakazów, w trybie przepisów obejmujących obszar przeciwdziałania przemocy domowej –  nadkom. Ewa Szczepanek  –  Specjalista Wydziału Prewencji Biura Prewencji KGP.
  • Postępowanie w sprawach osób nieletnich w kontekście zadań realizowanych przez Policję –  nadkom. Ewa Szczepanek  –  Specjalista Wydziału Prewencji Biura Prewencji KGP.
  • Ocena funkcjonowania podstawowych komórek służby prewencyjnej w okresie styczeń – wrzesień 2023 r., ze szczególnym uwzględnieniem dzielnicowych –  insp. Robert Kumor Dyrektor Biura Prewencji KGP.
  • Nowe narzędzia komunikacji społecznej możliwe do wykorzystania przez dzielnicowego –  mł. insp. Arkadiusz Kopczyński  –  Radca Wydziału Prewencji Biura Prewencji KGP.
  • Turnieje wiedzy i umiejętności zawodowych – dyskusja w zakresie spostrzeżeń z przyjętych założeń oraz przebiegu organizacji tegorocznych finałów –  Przedstawiciele szkół policyjnych, uczestnicy.
  • Aktywizacja dzielnicowych do kreatywnego tworzenia Planu działania priorytetowego –  nadkom. Paweł Mikitiuk  –  Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KSP.
  • Rola śląskiego dzielnicowego – kierunki działań, propozycje rozwiązań systemowych –  podinsp. Katarzyna Wesołowska  –  Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Katowicach.
  • Zadania dzielnicowego w obszarze konfliktów prawnych pomiędzy właścicielem nieruchomości, a osobą będącą w jej posiadaniu –  podinsp. Piotr Lubaszko  –  Naczelnik Wydziału Prewencji Biura Prewencji KGP.
  • Działania dzielnicowych ukierunkowane na ujawnianie domów pomocy społecznej oraz placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku działających bez zezwolenia –  podinsp. Piotr Lubaszko  –  Naczelnik Wydziału Prewencji Biura Prewencji KGP.
  • Zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom dróg na przykładzie infrastruktury technicznej Centrum Zarządzania Ruchem Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Na zakończenie uczestnicy narady wzięli udział w dyskusji oraz sformułują wnioski do realizacji.