Nie tylko szkolenia podstawowe

Data publikacji 14.11.2023

Szkoła Policji w Katowicach jako jedna z pięciu szkół policyjnych w Polsce poza szkoleniami zawodowymi prowadzi również kursy specjalistyczne. Jednym z tego rodzaju przedsięwzięć szkoleniowych, za które merytorycznie odpowiedzialny pozostaje Zakład Wyszkolenia Specjalnego jest kurs specjalistyczny w zakresie szkolenia strzeleckiego z wykorzystaniem karabinka automatycznego o oznaczeniu kodowym KA.

Na kurs ten kierowani są policjanci planowani do użytkowania karabinka automatycznego podczas codziennej służby w jednostkach organizacyjnych Policji. Kurs ma na celu przygotowanie policjantów do sprawnej i bezpiecznej obsługi tego typu broni. Uczestniczą w nim najczęściej funkcjonariusze pionów prewencji jednostek terenowych Policji, w tym również funkcjonariusze oddziałów prewencji Policji, samodzielnych pododdziałów prewencji Policji, a także Centralnego Biura Śledczego Policji.

W trakcie trwania kursu policjanci poznają rodzaje karabinków automatycznych użytkowanych przez Policję oraz zasady ich konserwacji i transportu. Zdobywają oraz utrwalają i systematyzują wiedzę i umiejętności z zakresu budowy i działania karabinków automatycznych, bezpiecznego ich użytkowania, rozpoznawania i usuwania zacięć, oraz wykonują strzelania ćwiczebne z omawianego rodzaju broni.

Do prowadzenia kursu kierowani są doświadczeni nauczyciele policyjni – instruktorzy strzelań policyjnych nieetatowego zespołu wyszkolenia strzeleckiego Zakładu Wyszkolenia Specjalnego Szkoły Policji w Katowicach. A biorąc pod uwagę, że nasza szkoła posiada nowoczesną krytą strzelnicę ćwiczebną wyposażoną we wszelkiego rodzaju sprzęt oraz zaawansowane nowoczesne technologie, udział w opisywanych kursach jest bardzo pozytywnie oceniany przez ich uczestników.

W tym roku w naszej szkole zrealizowaliśmy już cztery edycje tego rodzaju kursów, które z wynikiem pozytywnym ukończyło dziewięćdziesięciu policjantów. Ostatni z kursów KA w naszej szkole zakończył się w dniu 7 listopada 2023 r.