Nowy kurs i sala dydaktyczna

Data publikacji 11.12.2023

4 grudnia 2023 r. Komendant Główny Policji decyzją nr 392 w sprawie programu doskonalenia zawodowego centralnego prowadzonego w formie kursu specjalistycznego w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy powierzył realizację tego przedsięwzięcia Szkole Policji w Katowicach. Tym samym nasza jednostka dołączyła do grona prowadzących kurs: Akademii Policji w Szczytnie, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie oraz Szkoły Policji w Słupsku.

Wychodząc naprzeciw stawianym zadaniom, jak również mając na względzie szczególny charakter tego przedsięwzięcia szkoleniowego skierowanego do funkcjonariuszy Policji w obszarze nabywania wiedzy i umiejętności ratowania życia podjęte zostały działania, które doprowadziły do adaptacji oraz wyposażenia sali dydaktycznej w odpowiedni sprzęt. W ten sposób powstało specjalistyczne, przestronne i wielofunkcyjne studio przeznaczone do wykładów, pokazów i ćwiczeń. Miejsce, którego celem jest inspirowanie i zachęcanie policjantów do nabywania nowych oraz doskonalenia posiadanych umiejętności.

Dzięki środkom finansowym pozyskanym z Komendy Głównej Policji nasza jednostka została doposażona w niezbędne pomoce dydaktyczne określone programem nauczania, m.in: respirator transportowy, fantomy do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej, fantomy do ewakuacji, defibrylator zautomatyzowany, zestawy R0 oraz R1 (dopasowane do potrzeb Policji zestawy sprzętu i opatrunków medycznych), specjalistyczną szynę wyciągową, szyny i materace podciśnieniowe, nosze (m.in. typu deska z tworzywa sztucznego), podbieraki i inne.

Podczas dziesięciu dni szkoleniowych dwunastoosobowe grupy kursantów będą przygotowywać się do złożenia egzaminu państwowego nadającego im tytuł ratownika. Gwarantem osiągnięcia celów programowych i realizacji kursu będą nasi ratownicy medyczni oraz zespół psychologów policyjnych.