Zajęcia z medycyny sądowej

Data publikacji 23.02.2024

Udział słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego w zajęciach z zakresu medycyny sądowej i w sekcyjnym badaniu zwłok, organizowanych we współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach.

W ramach działalności Koła Kryminalistycznego „FIDES”, prowadzonego przez Zakład Służby Kryminalnej,  w dniu 21 lutego 2024 r. grupa 16 słuchaczy szkoleń zawodowych podstawowych o oznaczeniu kodowym SZP-5A/23 i SZP-7A/23 wzięła udział w zajęciach z medycyny sądowej, połączonych z sekcyjnym badaniem zwłok.

Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość wysłuchania wykładu przedstawicieli kadry naukowo-dydaktycznej Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej i Toksykologii Sądowo-Lekarskiej na temat genetyki sądowej oraz patomorfologii. Następnie uczestniczyli w sekcji zwłok, wraz z wykładem na temat ustalania przyczyn zgonu, ewentualnego związku przyczynowo-skutkowego między urazem a śmiercią osoby, rekonstruowania poszczególnych faz zdarzenia, sposobów ustalenia narzędzia, którym spowodowano obrażenia oraz możliwości zabezpieczenia materiału biologicznego do dalszych badań.

Udział w takim przedsięwzięciu pozwala wzbogacić wiedzę słuchaczy z zakresu kryminalistyki i pozwala na lepsze przygotowanie się do przyszłych wyzwań służby.