Aktualności

Spotkanie grupy roboczej ds. szkoleń z przestępstw z nienawiści

Data publikacji 30.04.2024

Przedstawiciel Szkoły Policji w Katowicach asp. szt. dr Kamil Samiczak w dniach 25-26 kwietnia 2024 r. wziął udział w Budapeszcie w kolejnym spotkaniu Grupy roboczej ds. szkoleń z przestępstw z nienawiści dla organów ścigania („Working group on hate crime training for law enforcementˮ), funkcjonującej w ramach Komisji Europejskiej.

Prace grupy roboczej, której zadaniem jest opracowanie strategicznych koncepcji kształcenia związanych z wskazaną  powyżej problematyką a także umożliwienie ich integracji z systemami kształcenia państw członkowskich Unii Europejskiej, odbywały się pod kierownictwem przedstawiciela Komisji Europejskiej Tomasso Chiamparino oraz przedstawicielek CEPOL-u Elisabeth Zinschitz i Barbary Kovacs.

W spotkaniu tego gremium udział wzięli ponadto m.in. Dyrektor Agencji Unijnej CEPOL-u Maria Montserrat Marin López oraz przedstawiciele organizacji współpracujących z Ministerstwem Sprawiedliwości Węgier, Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej jak również prokuratorzy z Niemiec, Belgii i Hiszpanii oraz funkcjonariusze Policji z Węgier, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Rumunii, Polski i Litwy. Udział w przedsięwzięciu wzięli także przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej. Polskę reprezentował przedstawiciel Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Tomasz Filipiak oraz funkcjonariusz ze Szkoły Policji w Katowicach.

Przedstawiciele prokuratur i organów ścigania podzielili się informacjami z prac legislacyjnych w zakresie zwalczania przestępczości motywowanej nienawiścią a także spostrzeżeniami z prowadzonych postępowań z tego zakresu.

Prelegenci omówili i zaprezentowali dobre praktyki dotyczące szkoleń, których przedmiotem jest rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie przestępstw z nienawiści. Z udziałem uczestników przeprowadzono spotkania badania kwestionariuszowe, z zakresu zasadności prowadzenia szkoleń w formie „on-lineˮ i w formie „bezpośredniego kontaktuˮ, korzystając  z specjalnie do tego celu zaprojektowanej aplikacji mobilnej a następnie omówiono wnioski płynące z tych badań.  Prace w grupach dotyczyły także ustalenia kolejnych wyzwań i priorytetów instytucji i organizacji zajmujących się problematyką przestępczości z nienawiści. Wskazano także miejsca w Europie, gdzie występuje najwięcej incydentów dot. mowy nienawiści jak również przestępstw z nienawiści.

Omówniono m.in. zasadność kontynuowania prac legislacyjnych w wymienionym obszarze. Uwzględniono także potrzebę utworzenia w pozostałych krajach Unii Europejskiej organizacji współpracujących z organami ścigania i monitorującymi incydenty mowy nienawiści i przestępstwa motywowane nienawiścią.

 

 

 

 

Powrót na górę strony