Szkolenie aplikantów z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie

Data publikacji 05.06.2017

27 maja 2017 r. Szkołę Policji w Katowicach odwiedziła grupa aplikantów prokuratorskich z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie.

Celem wizyty była realizacja modułu szkolenia z prawa karnego materialnego poświęconego przestępstwom przeciwko działalności instytucji państwowych i samorządu terytorialnego. W ramach współpracy pomiędzy Szkołą Policji w Katowicach, a Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury realizowany jest fragment zajęć poświęcony zagadnieniom odpowiedzialności karnej funkcjonariuszy policji za czyny z art. 231 kodeksu karnego w związku z użyciem środków przymusu bezpośredniego. Zajęcia teoretyczne przeprowadzili wykładowcy z KSSiP, a praktyczne wykładowcy Szkoły Policji w Katowicach.

Celem szkolenia był aktywny udział aplikantów w zajęciach praktycznych obrazujących problematykę związaną z stosowaniem przez policjantów środków przymusu bezpośredniego.

W ramach pierwszej części szkolenia uczestnicy dokonali karnomaterialnej oceny zdarzenia, w którym policjanci podczas interwencji domowej użyli środków przymusu bezpośredniego  wobec sprawcy przemocy w rodzinie. Ocena dokonana została na podstawie materiału filmowego przygotowanego przez wykładowców Szkoły Policji w Katowicach. Kolejny element zajęć miał na celu poznanie przez aplikantów metodyki nauczania technik interwencji oraz praktycznych aspektów użycia i wykorzystania środków przymusu bezpośredniego. Część praktyczna obrazująca zasady taktyki podejmowanych działań rozpoczęła się na terenie strzelnicy od wykładu z zakresu balistyki i wyszkolenia strzeleckiego, który połączony był z prezentacją poszczególnych jednostek broni palnej stosowanych przez polską policję i omówieniem zasad jej użycia podczas interwencji. W ramach tego bloku wykładowcy omówili i przeprowadzili również ćwiczenia z zakresu technik interwencji z wykorzystaniem siły fizycznej, kajdanek, tasera oraz pałki służbowej stosowanych przez policjantów podczas zatrzymań i konwojowania osoby. Ponadto aplikanci w ramach tego bloku wzięli udział w symulacjach różnych interwencji, w których realizowali czynności policjantów podejmujących działania w obiektach zamkniętych.