Seminarium szkoleniowe nt. Poszukiwania terenowe osób zaginionych z wykorzystaniem urządzeń GPS

Data publikacji 21.09.2017

W dniach 18 - 20 września 2017 r. Szkoła Policji w Katowicach zorganizowała seminarium szkoleniowe pt. Poszukiwania terenowe osób zaginionych z wykorzystaniem urządzeń GPS.

W seminarium wzięło udział 37 przedstawicieli Komendy Głównej Policji, Komendy Stołecznej Policji, Komend Wojewódzkich Policji w Katowicach, Krakowie i Wrocławiu, Oddziałów Prewencji Policji i Samodzielnych Pododdziałów Prewencji Policji. Ponadto w celu wzbogacenia seminarium zaproszono przedstawiciela Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Podhale. Seminarium było doskonałą okazją by poszerzyć swój warsztat wiedzy i umiejętności jak również podzielić się z innymi uczestnikami własnymi doświadczeniami.

Poruszane zagadnienia:

• praktyczne zastosowanie przez Policję urządzeń GPS,
  • zadania nieetatowej grupy poszukiwawczej w KPP w Nowym Targu,
  • stosowanie metod w poszukiwaniu osób zaginionych,
  • stosowanie kamer osobistych w służbie przez policjantów.

Program warsztatów:

I dzień

• podinsp. Mirosław Kaczmarek, asp. szt. Piotr Cabański, wykład: Zastosowanie przez Policję urządzeń GPS w prowadzonych działaniach poszukiwawczych,
  • podinsp. Marek Karkula, wykład: Nieetatowa Grupa Poszukiwawcza w Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu – historia i specyfika działania,
  • Rafał Chrustek (GOPR Podhale), wykład: Metody terenowe w strategii poszukiwań osób zaginionych.

II dzień

• pokaz i ćwiczenia przeprowadzone na poligonie wojskowym w Gliwicach przez policjantów Komendy Głównej Policji, Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu oraz GOPR Podhale: Poszukiwania osób zaginionych w terenie leśnym.

III dzień

• mł. insp. Adam Jopek, wykład: Praktyczne wykorzystanie systemu GPS przez policjantów Oddziału Prewencji Policji w Kielcach w poszukiwaniu osób zaginionych,
  • insp. Sławomir Cisowski, wykład: Zastosowanie kamer osobistych w służbie przez policjantów pionu prewencji.

Seminarium przeprowadził Zakład Wyszkolenia Specjalnego przy współudziale Komendy Głównej Policji, Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - Podhale. Odpowiedzialnymi za organizację seminarium byli: podinsp. Andrzej Wilisowski, podinsp. Grzegorz Patrzek i podkom. Paweł Sitko. Nadzór nad realizacją przedsięwzięcia sprawował Kierownik Zakładu Wyszkolenia Specjalnego mł. insp. Tomasz Stechnij wraz z Zastępcą Kierownika Zakładu Wyszkolenia Specjalnego podinsp. Piotrem Sobiechem.

Szczególne podziękowania za udzieloną pomoc dla:

• Dyrektora Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji,
  • Komendanta Stołecznego Policji,
  • Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie,
  • Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach,
  • Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Targu,
  • Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Kielcach,
  • Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Podhale,

oraz dla prelegentów:

• insp.  Sławomira Cisowskiego –Naczelnika Wydziału Doskonalenia Zawodowego Komendy Stołecznej Policji w Warszawie,
  • mł. insp. Adama Jopka – Zastępcy Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Kielcach,
  • podinsp. Marka Karkuli – Naczelnika Wydziału Sztab Policji Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu,
  • podinsp. Mirosława Kaczmarka – Eksperta Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji,
  • asp. szt.  Piotra Cabańskiego – Specjalisty Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji,
  • asp. szt. Piotra Blecharczyka – Specjalista Wydziału Sztab Policji Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu,
  • Rafała Chrustka – Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Podhale.