Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody - szkolenie

Data publikacji 23.10.2018

W dniu 19 października 2018 r. zakończył się cykl czterech pierwszych szkoleń realizowanych w Tatrzańskim i Bieszczadzkim Parku Narodowym oraz na terenie Krakowa i Katowic, a adresowanych do policjantów służby prewencyjnej i kryminalnej.

Szkolenia odbyły się w ramach projektu LIFE15 GIE/PL/000758 Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody, które organizuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, a w których jako prelegent min. uczestniczyła kom. Bożena Węgrzyn – wykładowca Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Katowicach.

Celem projektu jest rozwijanie współpracy pomiędzy podmiotami zajmującymi się ochroną przyrody i usprawnienie egzekwowania prawa oraz budowanie świadomości społecznej w tym zakresie.

Kluczowymi odbiorcami projektu są przedstawiciele organów ścigania i organów sądowniczych, a także podmiotów zaangażowanych w ochronę przyrody m.in. regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska. Głównym celem szkoleń, realizowanych w formie warsztatów, jest przekazanie podstawowej wiedzy z zakresu ochrony przyrody oraz egzekwowania przepisów prawa, a także omówienie schematów podejmowania czynności przy prowadzeniu postępowań w sprawie przestępstw i wykroczeń przeciwko przyrodzie.

Z pewnością realizacja projektu LIFE15 GIE/PL/000758 Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody, w tym udział w warsztatach szkoleniowych, przyczyni się nie tylko do podniesienia wiedzy funkcjonariuszy Policji realizujących zadania związane ze zwalczaniem przestępstw i wykroczeń przeciwko przyrodzie, ale także poprzez wymianę doświadczeń oraz nawiązanie bezpośrednich kontaktów roboczych poprawi współpracę pomiędzy wszystkimi zaangażowanymi w to przedsięwzięcie instytucjami, do których należą również regionalne dyrekcje ochrony środowiska, parki narodowe i Straż Graniczna.