Wizyta delegacji z Węgier - Aktualności - Szkoła Policji w Katowicach

Aktualności

Wizyta delegacji z Węgier

Data publikacji 28.01.2019

W piątek zakończyła się wizyta w naszej szkole ośmioosobowej delegacji funkcjonariuszy i pracowników Szkoły Egzekwowania Prawa w Miszkolcu.

Podczas tygodniowego pobytu nasi węgierscy koledzy mieli możliwość zapoznania się ze strukturą i zadaniami Policji oraz szkolnictwa policyjnego w Polsce, organizacją i funkcjonowaniem Szkoły Policji w Katowicach oraz bazą i ofertą szkoleniową. Nasi goście odwiedzili także Oddział Prewencji Policji w Katowicach, gdzie obserwowali szkolenie funkcjonariuszy oddziałów zwartych oraz zapoznali się z wyposażeniem jakim dysponują Polscy funkcjonariusze pełniący służbę w tego typu jednostce.

Wizyta naszych koleżanek i kolegów z Miszkolca była pierwszą z zaplanowanych wizyt w ramach dwóch projektów realizowanych wspólnie przez Szkołę Policji w Katowicach i Szkołę Egzekwowania Prawa w Miszkolcu pt. „Dwa Bratanki” oraz „Polonica Varietas”. Celem tych projektów jest rozwijanie współpracy pomiędzy jednostkami szkoleniowymi zarówno na poziomie kadry i kierownictwa szkół, jak i słuchaczy szkoleń podstawowych. Ponadto realizacja projektów ma przyczynić się do lepszego poznania więzów historycznych pomiędzy Polską a Węgrami oraz kultywowania wiedzy nt. wielowiekowej przyjaźni obojga narodów.

W programie wizyty w Katowicach znalazło się więc także zwiedzanie miejsc pamięci i symboli wspólnej historii polsko-węgierskiej, w tym min. mogiły żołnierzy węgierskich rozstrzelanych w 1945 r. przez Armię Czerwoną w murckowskim lesie oraz pomnika Henryka Sławika i Józsefa Antalla seniora, dzięki którym uratowano w czasie II wojny światowej co najmniej 5 tys. polskich Żydów. Uzupełnieniem bogatego programu kulturalnego przygotowanego dla naszych gości była całodniowa wizyta w Krakowie i Wieliczce.

W ostatnim dniu wizyty w naszej szkole, dzięki uprzejmości władz miasta Katowice, nasi koledzy z Miszkolca spotkali się z Panią dr hab. Adrienne Körmendy, Konsulem Generalnym Republiki Węgierskiej, Panem Janosem Tischlerem - Radcą Ambasady Węgier  oraz pierwszym niekomunistycznym ambasadorem Węgier w Polsce Panem Akosem Engelmayerem.

Fundacja im. Wacława Felczaka to wspólna inicjatywa Polski i Węgier, której celem jest przekazywanie tradycji przyjaźni polsko-węgierskiej młodszym pokoleniom. Prezydent Andrzej Duda na początku marca 2018 r. podpisał ustawę o powołaniu Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, który będzie miał siedzibę w Warszawie.

Wacław Felczak (1916-93) był naukowcem i opozycjonistą. Podczas II wojnie światowej był kurierem rządu RP na uchodźstwie, w latach 1947-56 odbywał wyrok w więzieniach stalinowskich. Od 1958 r. pracował w Instytucie Historii UJ. Był znawcą stosunków polsko-węgierskich i inicjatorem zacieśnienia kontaktów z Węgrami. Specjalizował się w węgierskiej kulturze, języku i zagadnieniach polityczno-historycznych, był autorem "Historii Węgier".