Zajęcia dla aplikantów prokuratorskich

Data publikacji 17.02.2020

W dniach 12 i 13 lutego 2020 r. w Szkole Policji w Katowicach, w ramach realizacji postanowień zawartego porozumienia, przeprowadzone zostały zajęcia dla 102 aplikantów prokuratorskich Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie z zakresu oględzin miejsca zdarzenia i zabezpieczenia śladów kryminalistycznych.

Zajęcia polegały na czynnym udziale aplikantów prokuratorskich w prowadzeniu symulacji oględzin miejsca zabójstwa oraz wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym wspólnie z doświadczonymi policjantami Komendy Miejskiej Policji w Katowicach oraz wykładowcami Szkoły Policji w Katowicach. Dodatkowo aplikanci prokuratorscy mogli wziąć udział w czynnościach związanych z zabezpieczeniem poszczególnych śladów kryminalistycznych, m.in. daktyloskopijnych, traseologicznych, mechanoskopijnych czy biologicznych przez techników kryminalistycznych. W ramach pokazu realizowanego przez funkcjonariuszy Sekcji Biologii Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Katowicach przyszli prokuratorzy mieli możliwość zaobserwowania wykorzystania luminolu podczas ujawniania i zabezpieczania zatartych śladów krwi.

Ponadto w ramach zajęć przedstawiono możliwości techniczne oraz praktyczne wykorzystania bezzałogowego statku powietrznego w zakresie ujawniania i zabezpieczania śladów kryminalistycznych oraz skanera laserowego wraz z oprogramowaniem umożliwiającym sporządzanie przejrzystych planów sytuacyjnych 2D oraz wizualizacji 3D z miejsca zdarzenia. Pozwoliło to aplikantom zapoznać się ze współczesnymi metodami utrwalania oględzin miejsca zdarzenia oraz rodzaju i lokalizacji śladów przy użyciu nowoczesnych urządzeń rejestrująco-pomiarowych wykorzystywanych w kryminalistycznym badaniu obszaru objętego wydarzeniem.

Wiedza oraz umiejętności praktyczne zdobyte w tym zakresie z pewnością pozwolą przyszłym prokuratorom na prowadzenie na najwyższym poziomie tak ważnej czynności procesowej jaką są oględziny miejsca zdarzenia. Jesteśmy pewni, iż wymiana informacji pomiędzy wykładowcami Szkoły Policji w Katowicach, którzy współprowadzili zajęcia, a aplikantami i ich opiekunami dydaktycznymi przyniesie korzyść dla każdej ze stron.